Sāc iepazīt Latviju no paša sākuma – Zilupes novada! Saule mostas Zilupē!


Zilupes novadā, kas robežojas ar Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku, atrodas valsts tālākais austrumu punkts – Austras koks. Tātad diena un līdz ar to arī Latvija sākas mūsu novadā! Paralēli pierobežas šarmam, kultūrvēstures un dabas vērtībām Zilupes novadā atrodas arī divi Latvijas ainavu dārgumi, unikālas apskates saimniecības un darbojas autentisku amatu pratēji.

Šogad īpaši aicinām apmeklēt pasākumus un tūrisma objektus pierobežā, tāpēc Valsts robežsardzei ir laicīgi jāpiesaka caurlaide, lai varētu uzturēties pierobežas joslā. Līdzi jābūt derīgai pasei vai ID kartei.


Piektdien, 31. janvārī, stenda apmeklētājus cienāsim ar apskates saimniecībā “Bites” īpašajām, meloņu un arbūzu dārzā audzētajām, saules ogām priežu čiekuru mērcē.

Trīs dienu garumā Zilupes novada stendā būs iespēja iegūt informāciju par pasākumiem 2020.gadā, apskates objektiem, radošajām darbnīcām, ekskursiju programmām, gidu pakalpojumiem.

Savukārt 2020. gada 27. jūnijā Zilupes novada Pasienes pagasta Šuškovas un Meikšānu ciemu teritorijā norisināsies “Ciemiņu nakts Zilupes novada Grebļukalnā”.

Pasākums notiks valsts pierobežā, tāpēc ciemiņiem laikus ir jāpiesaka valsts robežsardzei (to var izdarīt arī elektroniski) caurlaides, kas ļauj uzturēties pierobežas joslā un līdzi jābūt arī derīgai pasei vai ID kartei.

Visas aktivitātes notiks brīvā dabā, tāpēc iesakām izvēlēties piemērotu apģērbu un apavus, paņemt līdzi pret insektu līdzekli un lukturīti.

Tā ir vienīgā reize gadā, kad aicinām apciemot dabas lieguma “Grebļukalns” nakts tauriņus un iepazīt tos tuvāk. Tauriņu gaismošana un speciālistu stāsti no plkst. 23.00 līdz plkst.2.00. Turpat norisināsies arī āra lukturu darbnīca un cienāšanās ar zāļu tējām, naksnīga pastaiga pa osu.

Lai tālā ceļa braucējiem ceļojums būtu iespaidiem bagātāks, tad jau no plkst. 20.00 Šuškovā, kādus 5 km pirms Grebļukalna braucot no Ludzas puses, būs iespēja ciemoties z/s “Purvmaļi” zemeņu laukos (degustācija, pašlasīšana, ogu iegāde) un apskatīt, iespējams lielāko Latvijā, mājputnu kolekciju. Saimnieku stāsti. Turpat, Šuškovā, varēs ciemoties Tatjanas Sinicinas knipelēto mežģīņu darbnīcā, darboties “čigānu”apmetnē, cienāties ar īpašo spēka putru, vizināties zirga pajūgā un daudz ko citu.

No 2.00 nakts pārgājiens (6,4 km) pierobežā ar brokastīm rītausmā. Šai aktivitātei gan būs nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Dabas liegums “Grebļukalns”( 212,3 ha) ir ar īpatnēju mikroklimatu un augu valsti. Te atrodas lielākā tauriņu populācijas vieta Baltijas valstīs (ap 500 sugu), 80% no tiem ir naktstauriņi. Tepat atrodas arī garākā osu grēda, kas ir 5,4 km gara. Tāpēc vienreiz gadā, šogad 27. jūnijā, aicinām ciemos.

Opuļu svētavots ir ļoti sens dziedniecisks avots acu gaišumam, vienīgā Baltijā oficiāli atzītā pareizticīgo svētvieta brīvā dabā, Zilupes pareizticīgo baznīcas īpašums. Tikko iesvētīta jauna kapela un iegremdēšanās baseins. Iepriekš piesakoties var apmeklēt visu gadu, bet ciemiņi īpaši tiek aicināti 21. septembrī – Dievmātes piedzimšanas svētkos, kad no Zilupes pareizticīgo baznīcas visi dodas svinīgajā svētceļojumā (8 km) uz avotu. Šajā dienā notiek arī ūdens svētīšanas rituāls.

Gaidīsim Tevi Ķīpsalā, izstāžu halles “Apceļo Latviju” zālē, pie Latgales stenda Nr. C10, Zilupes novada galdiņa.

Vairāk informācijas: www.zilupe.lv sadaļā “Tūrisms”, T.+371 28656530.