Maģiskais Ukrainas zemes nostūris – kūrortpilsēta Truskaveca


No kūrortpilsētas Truskavecas uz tūrisma izstādi Rīgā ieradīsies delegācija četru cilvēku sastāvā: Tetjana Tatomir (Truskavecas pilsētas domes kultūras nodaļas vadītāja), Halīna Kovaļa (Kūrorta pilsētas Truskavecas muzeja direktore) , Oļena Bilasa (M. Bila mākslas muzeja direktore), Oksana Čipaka (Truskavecas Tautas nama metodiķe).

Kultūras tūrisma komanda izstādes viesus iepazīstinās ar Austrumkarpatu pakājes kūrortpilsētu Truskavecu, tās dabiskajiem ārstnieciskajiem faktoriem, sanatorijas-kūrorta bāzi ar medicīnas un atpūtas infrastruktūru, dažādu tūrisma un kultūras brīvā laika pavadīšanas veidu iespējām.

Maģiskais Ukrainas zemes nostūris – Truskaveca, kuras galvenā bagātība ir ārstnieciskie minerālūdeņi, visā pasaulē pazīstama kā balneoloģisks kūrorts, kas darbojas jau aptuveni 200 gadus, radot labvēlīgus apstākļus fizisko un garīgo spēku atpūtai.

Spēcīga minerālūdeņu bāze tiek izmantota daudzām balneoloģiskām procedūrām, kas atšķiras pēc ķīmiskā sastāva un mineralizācijas pakāpes. Bet visslavenākais no tiem ir ārstnieciskais ūdens "Naftusia", ar kuru ārstē cilvēka iekšējās kaites, piemēram, aknu, nieru, žults ceļu u.c., un par kuru brīnumainas atsauksmes izplatās visā pasaulē.

Izzināt mākslu un vēsturi par Truskavecu un tās slavenajiem iedzīvotājiem var divās pilsētas kultūras un izglītības iestādēs: Truskavecas kūrortpilsētas muzejā un M. Bilas mākslas muzejā, kas atrodas vecajā kūrortā, kas arī tiks prezentēts izstādē “Balttour”.

Kūrorta pilsētas Truskavecas muzejs darbojas kopš 1982. gada un stāsta par pasaulslavenā kūrorta vēsturi un kultūru no laikmetu dzīlēm līdz mūsdienām: par viduslaiku Truskavecu kņazu laikā un par Polijas karaļiem; par Austrijas-Ungārijas un Polijas valsts laika dižciltīgo Truskavecu; vietējo boiku iedzīvotāju kultūras un ikdienas dzīvesveidu, kas raksturo unikālo Pidhirijas garīgo un materiālo kultūru; padomju kūrorta laikmetu; par Truskavecas minerālūdens atradnes stāvokli; par Truskavecu kā mūsdienu Ukrainas atpūtas pērli. Turklāt ir arī mākslas galerija, kurā tiek izstādītas mākslas un novadpētniecības izstādes. Pašreizējā kara laikā muzejs īpašu uzmanību pievērš darbam ar bruņoto spēku karavīriem, kuri ārstējas un rehabilitējas Truskavecā.

Kopš 1992. gada Truskavecā darbojas pasaulslavenā mākslinieka, Ukrainas tautas mākslinieka Mikhailo Bilas mākslas muzejs. Šis mākslas templis pamatoti tiek uzskatīts par Ukrainas valsts nacionālo lepnumu. Muzejā eksponēti mākslinieka tekstildarbi: paklāju aušana, gobelēni, minigobelēni, maisu audumi, matainie gultas pārklāji, kā arī aplikācijas, dekoratīvie ziedi, pasteļi, izšūti darbi. Ekspozīcija ir izvietota 12 zālēs, kurās tiek prezentēti vairāk nekā 170 Mykhailo Bilas oriģināldarbi. Līdzās pastāvīgajai M. Bila ekspozīcijai modernās izstāžu zālēs ir apskatāmi dažādu mākslas žanru pazīstamu un jauno mākslinieku darbi. Kopš kara sākuma muzejā darbojas brīvprātīgo centrs, kurā visi ieinteresētie ukraiņi auž aizsargtīklus, šuj T-kreklus, balaklavas, cepures, aptieciņas, nestuves ievainotajiem, iegādājas un ziedo daudz citus nepieciešamos priekšmetus.

Informatīvajā arsenālā izstādē “Balttour 2023” būs arī reklāmas izdales materiāli un videomateriāli par kūrortpilsētu un tās iespējām, tostarp par pilsētas muzejiem; koka muzeja tūristu pastmarkas un grāmata par Truskavecas vēsturi (ukraiņu valodā), ko varēs arī iegādāties.

Vairāk informācijas:
Truskavecas kūrortpilsētas muzejs: museum-truskavets.in.ua
www.facebook.com/profile.php?id=100064843654664
Truskavecas kūrorta oficiālā vietne: truskavets.ua940807237_12168.JPG
1337894141_12168.png
1402912234_12168.png