LAT
RUS
ENG

10 interesanti fakti par Lietuvu

Trešdaļu Lietuvas teritorijas klāj meži, lietuviešu valoda ir viena no vissenākajām valodām pasaulē, Krustu kalns ir unikāls pasaules mērogā, Lietuva ir gaisa balonu lielvalsts... tie ir tikai daži no faktiem! Ieskaties un uzzini arī citus faktus, kurus tu, iespējams, nezināji!

1. Lietuva ir Eiropas ģeogrāfiskais centrs

Pēc ciemošanās Lietuvā jūs droši varat apgalvot, ka esat pabijuši ne tikai vienā no Ziemeļeiropas valstīm, bet arī pašā kontinenta sirdī! Eiropas ģeogrāfiskais centrs atrodas 26 kilometru attālumā no Lietuvas galvaspilsētas. Viļņa, kuras vecpilsēta, iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un ar modernisma arhitektūru un tai raksturīgo dizainu izslavētā Kauņa atrodas vien dažu stundu lidojuma attālumā no visattālākajām vietām Eiropā.

2. Trešdaļu Lietuvas teritorijas klāj meži
Lietuvā uz vienu iedzīvotāju ir vesels pushektārs meža! Valstī ir gandrīz 30 tūkstoši upju un dabīgu ūdensteču, un aptuveni 6 tūkstoši ezeru. Īpaši gardā un tīrā dzeramā pazemes ūdens resursi valstī septiņas reizes pārsniedz pieprasījumu.

3. Lietuviešu valoda ir viena no vissenākajām valodām pasaulē

Nav brīnums, ka ārvalstu viesiem lietuviešu valoda šķiet neparasta, atšķirīga no citām dzirdētām valodām. Valodnieki atzīst, ka lietuviešu valoda ir viena no vissenākajām dzīvajām valodām pasaulē. Tā ir radniecīga sanskritam un atsevišķu vārdu izruna lietuviešu un šajā senindiešu valodā ir ļoti līdzīga vai pat identiska. Apgūt lietuviešu valodu ir īsts izaicinājums, tomēr uztraukumam nav pamata, jo lielākā daļa iedzīvotāju pārzina vismaz vienu vai vairākas svešvalodas, no kurām populārākās ir angļu un krievu valodas.

4. Pēdējie Eiropas pagāni
Eiropā pagānisms visilgāk noturējās tieši Lietuvā, tāpēc šeit joprojām saglabājušās baltu vissenākās paražas. Kristietība lielākajā Lietuvas daļā ieviesta 1387. gadā, bet valsts rietumdaļā, Žemaitijā, vēl vairākas desmitgades vēlāk. Kristīgās tradīcijas pieskaņojušās tautas mentalitātei un kultūras tradīcijām. Lietuvieši joprojām tur godā senus pagānisma rituālus, dziesmas un dejas, amatniecību un tautas dziedniecību.

5. Ātrākais internets pasaulē
Lietuvā it visur ir pieejams internets! Ievērojami investējot interneta tehnoloģijās, Lietuva ir kļuvusi par vienu no šīs jomas līderēm pasaulē un piedāvā ātru publisko bezvadu internetu. 10 gadu laikā vidējais interneta ātrums Lietuvā ir pieaudzis 45 reizes! Platjoslas interneta tīkls aptver lielāko daļu Lietuvas teritorijas, sasniedzot pat visattālākos reģionus.

6. Krustu kalns – unikāls pasaules mērogā
Krustiem blīvi noklātais pakalns ir apliecinājums tā veidotāju, svētceļnieku, ticības spēkam. Krustu kalnā atrodas apmēram 200 tūkstoši dažāda izmēra krustu! Padomju gados krustus no pakalna regulāri novāca, tomēr ikreiz tie uzradās no jauna. Dažus gadus pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas Krustu kalnu apmeklējis pāvests Jānis Pāvils II.

7. Lietuvas simtgades pasākumi 2018. gadā
18. gadsimta beigās Lietuva uz laiku pazuda no Eiropas kartes, lai 1918. gadā atgrieztos kā pilntiesīga un neatkarīga valsts. Simtgades svinību programma ietver daudz un dažādus kultūras pasākumus visā valstī, tostarp arī krāšņos Lietuvas Dziesmu svētkus, kas pulcēs vairāk nekā 40 tūkstošus dejotāju un koristu!

8. Gaisa balonu lielvalsts
Lietuva ir pasaules līdere pēc gaisa balonu skaita uz tūkstoš iedzīvotājiem. Viļņa ir viena no nedaudzām galvaspilsētām Eiropā, kur tiek piedāvāti lidojumi gaisa balonā virs pilsētas vēsturiskā centra, un ne tikai!

9. Rupjmaizes patēriņa līdere
Lietuvā saražotās un patērētās rupjmaizes apjoms ir visaugstākais pasaulē – 110 kg uz vienu cilvēku gadā! Maize ir svēta. Saskaņā ar senām paražām, ja maizīte nokrīt zemē, tad uzceļot tā jānobučo. Lietuvā ir daudz vietu, kur apgūt maizes cepšanas smalkumus – samalt graudus miltos, iejaukt mīklu, izveidot klaipiņus, iešaut tos krāsnī un uzgaidīt, līdz maizīte izcepsies.

10. 80% pasaules dzintara tiek iegūti Baltijas jūrā
Dzintars, jeb Baltijas zelts, ir neatņemams lietuviešu identitātes elements. Jau izsenis dzintars ir godāts kā īpaša kultūrvērtība ne tikai tā estētiskā skaistuma, bet arī dziedniecisko īpašību dēļ. Baltijas dzintarā nav smago metālu piejaukuma, tāpēc to izmanto gan medicīnā, gan skaistumkopšanas produktos. Pasaulē ir apmēram simts dzintara iegulas un lielākā daļa no tām atrodas Baltijas jūrā.

Plāno savu ceļojumu: www.Lithuania.travel

Galerija

„Balttour” iesakaDeutsch-Baltische Handelskammer in Estland, Lettland, Litauen

Partnerviesnīcas


Kontakti jautājumiem par:

Piedalīšanos izstādē Publisko informāciju Sadarbību ar ārvalstu struktūrām Izstādes zīmolvedību Servisu Medijiem